15 Aralık 2013 Pazar

Gençlerbirliği sert futbol ve taraftar

Yıllardan beri büyük takımlara oynadığı sert futbol ve bu futbolla aldığı puanlarla bilinen Gençlerbirliği bu alışıldık futbola bu hafta da devam etti. İlhan Cavcav'ın 35 yılı aşkın süredir başkan olduğu kulübün temel kuralı haline gelen ligi orta sıralarda bitirme , yetenekli futbolcuları ucuza alıp pahalıya satma ve 3 büyük takımdan puan alması geleneği uzun yıllar değişmeyecek gibi.Eski Yugoslav devletlerine bağlı ülkelerin vatandaşı olan futbolcularla kurulu defans hattı Yugoslav faulü denen rakibin ataklarını kesmeye yönelik tatlı-sert futboluyla bilinir. Orta sahası ve forvetine genç yetenekli gurbetçi futbolcular ve genç afrikalıların oluşturduğu Gençlerbirliği Türk milli takımının da alt yaş kategorilerinde oynayan futbolcularıyla adeta Türk futbolunun lokomotifidir.Kulübün cumhuriyetle aynı yılda kurulması(1923) nedeniyle Cumhuriyet Takımı olarak da anılır. wikipedia içeriği haricinde kulüple ilgili söylenecek diğer bir konu ise logodaki Hitit Güneşidir. Ankara'nın soğuk ayazına karşı tepki olarak logoya Hitit Güneşi konulmuştur.

Geçtiğimiz yıllarda mücadele eden 4 ankara takımı(Ankaragücü, Hacettepe -Gençlerbirliği Asaş Oftaş, Ankaraspor ve Gençlerbirliği) ardından Süper Lig'de Ankarayı temsil eden tek takım olma özelliğini de taşıyor.

Gençlerbirliği taraftarına değinecek olursak yıllardır artarak devam eden ve çekirdeğini Hacettepe, ODTÜ ve Ankara Üniversitesini öğrencilerinin oluşturduğu Alkaralar büyük takımlarla oynan maçlar haricinde çok popüler olmayan Gençlerbirliği maçlarının daimi taraftarlarıdır. Kulübün bilinen ve sürekli söylenen bir marşı da olmamasına rağmen yıllar önce Ümit Besen'in Gençlerbirliğine yaptığı Gençlerbirliği marşı ve rap tarzındaki marş haricindeki koreli taraftarlara özgü olan "hey amigo"ya benzer şeklinde takıma destek vermek ve tempoyu arttırmak için hep bir ağızdan söylenen "haydi Gençler" de en bilinenlerdendir.

Ümit Besen - Gençlerbirliği marşı
http://www.youtube.com/watch?v=-_cA54PTOVI

Ais Ezhel - Kırmızı Kara
http://www.youtube.com/watch?v=ZhvdJ5XpwXc


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder